BİLDİRİLMEYEN YÖNLERİYLE-1KARL MARX


Esma YILMAZ

Esma YILMAZ

Okunma 25 Kasım 2016, 00:18

  Tarihin önemli isimleri hakkında bildiklerimiz genelde bize anlatılanlarla sınırlandırılmıştır. Bizlere hep tarih öğretilirken tarihin objektif olması gerektiği anlatılırdı lakin derinlere inildiğinde sübjektiflik ile daha çok karşılaşılmakta. Gerçekler hep saklanılmakta. Mesela belli dönemlerde ön plana çıkan meşhur şahıslar olmuştur. Varlıklarıyla o döneme damga vurmuşlardır. Şöhretlerinin arkasındaki gerçek hayatları saklanılmış, göklere çıkarılmış, hayatlarına farklı anlamlar yüklenilmiş ve kültür olarak da sahip çıkılarak o kişiler üzerinden gelecek nesillere farklı ufuklar açmaya çalışılmış ve bu günümüze de uzanmıştır.  
  Bunlardan biride 19.yüzyılda yaşamış Yahudi asıllı filozof, politik ekonomist ve devrimci Karl Marx. Başta “Komünist Manifestosu”  ve “Kapital” olmak üzere birçok kitabı bulunmaktadır.  Değişik ülkelerde altı gazeteye makaleler yazmış ve işçi sınıfından büyük kitlelere hitap etmiştir. Bunlar tabi ki de Karl Marx hakkındaki genel bilgiler ve daha da yazılabilir. Fakat önemli olan denizin üstünde yüzenler değil altında çakılıp kalanlardır. Phil Mason der ki “İnsanlar Karl Marx hakkında biraz daha detaylı bilgiye sahip olsalardı, Marx onların desteğini kazanmakta zorlanabilirdi”. Muhtemelen bu düşüncesinin sebebi Karl Marx’ın en yakın arkadaşı olan Friedrich Engels olmuştur. Kapitalizmin adaletsizliklerine odaklanan bir siyaset teorisyeni hem yakın bir arkadaş olarak hem de finansal destek anlamında Manchesterlı bir pamuk üreticisinin varlıklı oğlu Friedrich Engels’e güvenmiş olması, Marx’ın hayatındaki en büyük çelişkilerden biridir.
  Friedrich Engels Köln kentinde Rheinische Zeitung bürosunu ziyaretinde ilk kez Karl Marx ile karşılaşır ve birkaç yıl sonra tekrar Paris’te bir araya gelirler. Marx ve Engels kişisel tanışmalarının ardından birlikte çalışmaya karar verirler. Engels’in kapitalizm deneyimi ve sağlayacağı finansal destek Marx’ın çalışmalarına büyük avantaj sağlamıştır. Marx “işçi hayatı” sürmeyi reddettiğini söylemiştir. Buna rağmen işçi sınıfına hitap etmesi de ayrı bir çelişki olmuştur.
   İşçi olmadan kapitalizm destekli işçi haklarını savunmak!..
  Marx, Engels’ten her türlü faydalanmıştır. 1863 yılında Marx yine parasız kaldığında, Engels’e ailesini alıp sığınağa yerleşmekle tehdit etmiştir. O dönemde pamuk piyasasındaki ekonomik sıkıntı nedeniyle finansal kriz yaşayan Engels, babasının muhasebe departmanından 100£ değerindeki çeki çalar ve Marx’a öder.
  Hayatta kalabilmek için bir kapitalist ’in oğluna muhtaç olmak!..
  Marx’a yıllar önce birlikte çalıştığı bir aktivistin mirasından 820£ değerinde bir servet kalır ve o bu servete tutunmak yerine evini dekore ettirmeyi  tercih eder. Mirastan iki ay önce ise bakım masraflarının kendisini aşacağını bile bile zengin bir muhite taşınmıştır.
  Kapitalizmin sözde ezeli düşmanı!..
  Marx bir an durup hayatındaki bu çelişkilere cevap aramış mıdır bilinmez ama Karl Marx, kapitalizmden gebe kalarak Marksizm’i meydana getirmiştir. Oluşturduğu “izm”i kendi üzerinden sirayet ettirmeden başkalarına yaşatmada gayet başarılı olmuştur. Anlaşılan Karl Marx, Marksizm’den nasiplenmek istememiş.
  Evet, Karl Marx bir “izm”in sahibi ve komünizm, sosyalizm gibi izmleride etkilemiştir. Fakat önemli olan sadece izmin uyandırdığı yankı değil aslında… Önemli olan şu ki; bu izm’ler peşinde koşanların rüzgâr önünde savrulan kuru bir yaprak misali yönünü yöresini bilmemesi. Öyle ki Marksizm peşinde koşan binlercesi lütfedip sonuna izm ekledikleri Marks’ı tanımaktan çok da uzak. Tabi ki de bu düşünceyi destekleyenler önemli olan “netice” diyecektir. Sadece ortaya çıkarttığı eserleri ele alıcaktır, inceleyecektir (!), ve inanacaktır.  
Tabir yerinde ise O “Ekmek elden (Engels’dan) su gölden yaşayarak” ezilmişlerin gür sesi olmuştur.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asım - 3 ay önce
Ağzına sağlık oluş ile olgu karistirmazsak ifade anlamlandirma noktasinda yol alacağız..teşekkür ler ağzına sağlık