Salaklık piramidi


Talha ALPASLAN

Talha ALPASLAN

Okunma 08 Ocak 2017, 12:13

SALAKLIK PİRAMİDİ

  Sistem her zaman aynıdır.  Adı görüşü ne olursa olsun değişmez, tüm partilerin düzeni aynı şekilde kuruludur. Bir ezberi daha bozmaya bir yanlış gördüğümüzü düzeltmeye niyet ettik, sürçü lisan olursa yıllardır yapılan adaletsizliğe sayıla...  

 Siyasi oluşumlar birkaç parti hariç lider odaklıdır. Dava veya ideolojiden ziyade lider partisi olarak var olur ve lider vefat edince parti de mefta olur.  Türk Dil Kurumu Lideri şöyle tarif eder; "Bir partinin veya bir kuruluşun en üst düzeyde yönetimiyle görevli kimse."  En üst diyor dikkatinizi çekerim.  Yani piramidin tepesi. Genel Merkezden başlayarak bölge bölge, İl il, ilçe ilçe, en uç teşkilata kadar yapılanma aşağıya doğru genişler.  Her birimin lideri vardır ve bu liderler siyaset gereği koltuklarını çok severler(!). Kendi ekiplerine yöneticilik vasfı yüksek olan daha donanımlı kimseyi barındırmaz ki koltuğundan olmasın. Genel Başkandan tutun en alt birime kadar bu böyle devam eder.  Yani tepedeki en zeki alttakiler git gide daha yönetilebilir, söz dinleyen bir üst makamdaki insandan daha az donanımlı ( üst makamı koltuğundan etmemek için özellikle seçilmiştir.) olacak şekilde sıralama devam eder.  Evet iddiaları altı asır dünyaya hükmetmiş ecdadın torunları olarak cihana hakim olmak veya laik(!)  Türkiye'yi bilmem kaç ok ile Avrupai yapmak olan ve daha bir çok iddiası olan partilerin tamamının sistemi bu şekilde maalesef. Daha açık bir örnekle belirteyim ; muhalefet liderlerinden biri memleket selahiyetine ne varsa karşı çıkar, emir gelmemişse ve olaki yanılırsa tamam deyip emir gelince anında dönüş yapar.  Kasetle gelmiştir, sözler vermiştir, Allah bilir ya belki dosyaları yahut kaset, kayıt vb vardır çünkü başka şekilde bu insanın oksijen israfı izah edilemez.  Bakın verdiğim örnekte basit bir salaklık örneği vardır.  Başkan bu haldeyken teşkilatı düşünüp dertlenmeyin derim.  Tabi bu adam hiç mi doğru yapmadı?  Elbette yaptı diyeyim hemen örnek vereyim ; Tüm liderler 15 Temmuz Darbesi'ni milletle bertaraf etmenin gururu ile toplandığında Devlet Bey'in muhteşem konuşması Türk milletinin hafızasına kazınmıştır. Peki kaçımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından hatta saydığı başlıklardan birini sayabiliriz?  Bitsin artık, sus be adam tepkilerini vermekten dinleyemedik değil mi?  Halbuki liyakat demişti Kur'an dan ayetle,  Hadisle bunu teyit etmiş üzerine basa basa işi ehline verin demişti.  Sözler mi hoşumuza gitmedi?  Haşa!  Söyleyene ön yargılıyız. Biraz önce partilerin liderlik sıralamasında en tepedeki isimler zeki olur ve her kademe koltuğu sağlama almak için salaklık piramidini, başka bir deyişle menfaati uğruna üllkenin dinamiklerini dinamitlemeyi tercih eder.  Gerçekten bu vatanı canlarından öte bildikleri, saçının teli kopsa ciğeri dağlanan bu kadar çok seven anaların  evlatlarını kınalayıp kurban ettikten sonra "Yeter ki vatan sağolsun" samimiyeti kadar seviyor musunuz?  

  Şehitler hatrına artık işi ehline verin!  

Siz yöneticiler nereyi veya neyi yönetirseniz yönetin eleştiriye açık olun.  ataların dediği söz kulağımıza küpe olmalı "Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye?" Çok dikkat edin. Önce lafa bakıyor atalar, Sonra söyleyene. Yani bizim tam tersimizi. Devletin zor zamanlarında her sese kulak vermemiz lazım. Cumhurbaşkanımıza gardaş gereklidir. Şimdi yanındaki piramidin dışında; Öz gardaş gibi bu yanlış diyebilecek kadar yürekli gerektiği halde sen bu vatana lazımsın ölüm varsa bize gelsin cesaretini gösterecek kadar da samimi insanlara.  Bi kaç danışman veya bakanın kulağına hoş gelmeyen eleştiriler yüzünden gardaşları kendinden uzak tutmasın Cumhurbaşkanımız. Rabbim tekrarını vermesin memleket dara düşünce elbette ülkücüler göğsünü siper edecektir. Şehit olursa gönlü kırık gitmesinler. Ortak kaygımız vatan iken ortak paydada buluşmayı engelleyen kim varsa Allah kahretsin!  
Twitter @talhaalpaslan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah eymen - 3 ay önce
Eline sağlık kardeşim çok güzel olmuş
Avatar
Abdullah eymen - 3 ay önce
Eline sağlık kardeşim çok güzel olmuş
Avatar
Y. Cebeci - 3 ay önce
Yazı için teşekkürler kardeş. Bize farklı bir bakış açısı kazandırdı.